Osvrt o razvoju CB pokreta prijašnjih osnivača i nekadašnjih članova

Pripremajući ovaj tekst o radu našeg kluba, počecima CB-a, pozvali smo nekadašnje stare članove i nekolicinu osnivača tadašnje CB sekcije. Razgovor i susret u klupskim prostorijama bio je vrlo srdačan i sjećanja na tadašnje početke rada na CB bandu bila su više nego zanimljiva za  današnje mlade generacije, koji nisu znali za mnoge probleme i teškoće u početku rada na CB-u.
Jedan od najstarijih članova i jedan od osnivača tadašnje CB sekcije, Maruševec Josip - CB Omega, u svom prisječanju i izlaganju iznio je mnoge interesantne pojedinosti.
Dalje>
<Prije
Sastanak sa starim članovima kluba
           (Prema tonskom zapisu prenosimo njegova sjećanja).

"
Tih 70-ih godina CB pokret počeo je i u našem kraju, a važno je napomenuti i s pijetetom se sjetiti trojice sigurno najzaslužnijih ljudi za razvoj CB pokreta na ovom području, a to su nažalost prerano preminuli gospodin Prerad Barbot (CB Komet) koji je prvi pokretač i osnivač CB sekcije pri Radio klubu u Varaždinu. Među ostalima tu su i CB Struja i CB Bezimeni, koji su zajedno s CB Kometom bili na inicijativnom sastanku za osnivanje kluba u nekadašnjoj varaždinskoj Pivnici. Nažalost CB Struja i CB Bezimeni nisu više među živima.
Svaki početak je težak pa su tako i počeci na CB-u u našem kraju bili puni problema. Jedan od najvećih problema za CB-aše bila je svakako oprema koja je bila skupa, a nije se legalno mogla nabaviti kod nas. Poznati su slučajevi kad su pojedinci CB radiopostaje kupljene u Italiji ilegalno prenosili preko granice, a primjer su supruge pojedinih CB-aša koje su ih stavljale oko pasa ispod odječe. Zagrebački tjednik "Arena" značajno je doprinio razvoju CB-a pišući u to vrijeme objektivno o pokretu CB-a, na čijem je čelu u Zagrebu bio pokojni Vili Čaklec, naš poznati kompozitor. Već tada počela je u Zagrebu samogradnja CB opreme, što je rezultiralo velikom gužvom u eteru, te je bilo i intervencija tadašnje milicije. Slušajući CB frekvencije, pokojni CB Komet odlučio je da ujedini CB-aše Varaždina i okolice, pa je tako pala odluka da se formira CB sekcija. U mjesecu lipnju 1979. godine, CB Komet, CB Markiša, CB Struja, CB Plavi, kao inicijativni odbor pozvali su CB-aše na osnivački sastanak. U Radio klubu Varaždin primili su ih pokojni Vice Kekez i Josip Hrg, te su dobili punu podršku da se osnuje CB sekcija pri Radio klubu Varaždin. Pokojni Vice Kekez naročito je popularizirao CB hvaleći u tadašnjoj Narodnoj tehnici Hrvatske vrijedne inicijative CB-aša. No s druge strane nailazilo se na veliki otpor tadašnjih vlasti koje nisu pokazivale neko razumijevanje za CB-band. Naročito veliki odaziv ljudi bio je iz Međimurja, jer su mnogi Međimurci radili u inozemstvu pa su lakše dolazili do opreme i radiopostaja. Dakle sekcija je bila službeno osnovana i radila pod okriljem Radio kluba Varaždin, a za prvog predsjednika na prvom sastanku izabran je Prerad Barbot (CB Komet).